top of page

Obwara - urny ceramiczne

Opis pracy dyplomowej napisanej na Wydziale Wzornictwa w Katedrze Projektowania
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Promotor: prof. dr hab. Jerzy Porębski
Konsultacje i podziękowania za pomoc przy realizacji Oldze Milczyńskiej

Warszawa, dnia 01.09.2020 r

Estetyka

1 Wprowadzenie

Geneza
Projekt jest eksperymentem i eksploracją techniki wypału ceramicznego — obwara. Jest to wypał ceramiki polegający na zanurzeniu naczynia, wyjętego prosto z pieca, w sfermentowanym roztworze, a następnie schłodzeniu w czystej wodzie. Technika, często nazywana także baltic raku lub obvara firing, ma swoje korzenie w Europie
Wschodniej XII wieku. Technologia stosowana była głównie przez ludy Bałtyckie, (tereny dzisiejszej Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i części Rosji), kiedy nie znano jeszcze metody szkliwienia. W zależności od regionu funkcjonują nazwy: Raugo keramika na Litwie, Rūdītā keramika na Łotwie oraz Oбварная керамика w Rosji i Białorusi.


Estetyka
Estetykę obwary najłatwiej skojarzyć ze zwęgloną kością słoniową. Spektrum wzorów jest bardzo szerokie — sięga od nieregularnych czarno beżowych oczek, przez brązowo rude zacieki aż po tekstury przypominające rdzewiejące żelazo. Przeważającymi kolorami jest czerń, ciemny brąz, grafit. Wśród nich występują kontrastowo jaśniejsze plamy bieli i beżu. Kolory ziemi sprawiają, że obwara nadaje wyrobom ceramicznym pierwotnego, surowego charakteru.
Wynik wizualny obwary jest zależny od wielu zmiennych; rodzaju gliny, użytego zakwasu a także sposobu wypału. Niektórzy twierdzą, że wpływ na osiągnięty efekt mają także warunki atmosferyczne.
    Począwszy od rodzaju użytej gliny:
Niektórzy polecają glinę o wysokiej zawartości szamotu, ponieważ dobrze znosi szok termiczny podczas studzenia w wodzie. Jednak odpowiednio dobrana temperatura pozwala na wypał niemal każdej gliny, a nawet porcelany. Na glinie o czerwonych i brunatnych odcieniach wzory obwary odznaczają się w subtelniejszy sposób z racji zlewania się kolorów. Dlatego poleca się jaśniejszą glinę z większą zawartością kaolinu.
    Przez wykończenie powierzchni:
Niektórzy przed pierwszym wypałem pokrywają prace angobą terra sigillata, powszechnie używaną w Imperium Rzymskim. Dzięki niej ówczesne prace mniej nasiąkały wodą i były błyszczące. W zależności od sposobu lepienia lub odlewania także można uzyskać różne efekty wykończenia czerepu (patrz zdjęcia poniżej).
    Przez składniki roztworu wodnego:
Zazwyczaj do sporządzenia mieszanki używa się wody, cukru, mąki pszennej i drożdży. W niektórych regionach dodaje się też soku z kwaszonej kapusty, buraków lub grochu.
    Po grubość ścianki i temperaturę wypału:
Grubość ścianki przy technologii obwary powinna być taka sama jak przy standardowych metodach wypału, tzn. 4-6 mm. Należy jednak pamiętać, że im cieńsza ścianka tym gorzej znosi szok termiczny podczas studzenia w wodzie. Zbyt gruba natomiast może popękać podczas pierwszego wypału.
Podczas pierwszego wypału prac stosuje się nieco wyższą temperaturę, niż standardowa dla wypału na biskwit, wynosi ona 900 - 1000 °C i trwa ok. 500 min. Drugi wypał natomiast trwa zdecydowanie krócej - ok. 150 min i używa się do niego specjalnego pieca — tzw. raku klin. Podczas tego procesu temperatura sięga do 850 -1100°C w zależności od możliwości pieca i właściwości wypalanych prac (rodzaj gliny, waga pracy, grubość ścianki).
Wspólnymi elementami dla wszystkich wariacji na temat obwary jest wypał w piecu do raku oraz zanurzanie gorących naczyń w sfermentowanym roztworze wodnym.

obraz_2023-02-19_232016001.png
obraz_2023-02-19_232052030.png
obraz_2023-02-19_232033489.png
obraz_2023-02-19_232107044.png

Autorka prac: Marcia Selsor


2 Pierwsze kroki

Założenia
Punktem wyjścia dla mojego dyplomu było poznanie technologii i historii obwary, po czym znalezienie takich cech i możliwości, które mogłabym zastosować do stworzenia przedmiotu odpowiadającego na współczesne potrzeby. W tym celu wykonałam mapę myśli, która pomogła mi znaleźć dalszy kierunek poszukiwań. Już w tym momencie wiedziałam, że chce stworzyć zestaw prezentujący różne wzory obwary.

obraz_2023-02-20_000654220-removebg-preview.png

Piec do raku
W ramach projektu dyplomowego zbudowałam tzw. piec do raku, niezbędny w procesie obwary. Od powszechnie uzywanego dziś pieca do wypału ceramiki różni go to, że ogrzewany jest nie elektrycznie za pomocą grzałek, lecz ogniem z palnika gazowego. Można otworzyć go w dowolnym momencie wypału i zwykle jest nieco mniejszy od piecy elektrycznych. Konstrukcja mojego pieca bazuje na metalowej beczce. Izolowany jest od środka żaroodporną matą z włókna ceramicznego o grubości 50 mm, która wytrzymuje temperaturę 1260 °C. Przymocowana jest do ścianek za pomocą kantalowego drutu i żelaznych guzików. Wyposażony jest w półkę szamotową i termoparę typu K, która wyświetla temperature, co pozwala ją kontrolować. Całość ogrzewana jest palnikiem gazowym na propan butan.

1 - uchwyt do podnoszenia pokrywy.
2 - otwór do obserwacji próbek i manipulacji temperaturą przez zasłanianie/ odsłanianie go.
3 - otwór na palnik.
4 - ściany izolowane włóknem ceramicznym.
5 - termopara.
6 - półka szamotowa.
7 - palnik. / Wymiary podane w cm.

Próby
Robiłam wiele prób wypału, wykorzystując różne masy ceramiczne - niektóre z nich powlekałam terrą sigillatą. Wykonałam 6 angob terra sigillata z 6 różnych glin, jednak nie będę wdawać się w szczegóły jej produkcji, ponieważ szybko zrezygnowałam z powlekania nią mojej pracy. Po jej nałożeniu faktura powierzchni nie wiele się różniła, przy czym niektóre z nich złuszczały się po
drugim wypale. Do próbek materiałowych użyłam mas lejnych oraz glin plastycznych — Jasnej kamionkowej masy lejnej, szarej kamionkowej masy lejnej, szarej kamionkowej gliny, czerwonej gliny niskotopliwej, niskotopliwej jasnej masy lejnej, niskotopliwej jasnej gliny oraz porcelany.

Podczas wypału należało kontrolować temperaturę, którą pokazywał wyświetlacz termopary. Wyciągając niewielkie próbki z pieca nie można było dopuścić do spadku temperatury poniżej 720 °C, ani wzrostu powyżej 920 °C. Kolor próbek w piecu także był istotnym wskaźnikiem - Najlepszym kolorem do wyjmowania próbek był nr 7 i 8 z diagramu poniżej.

Wnioski
Po próbach doszłam do paru wniosków:
- W piecu potrzebne było dodanie półki szamotowej nad płomieniem palnika, żeby umożliwić równomierne rozprzestrzenianie się temperatury.
- Próbki będące figurami zamkniętymi lub prawie zamkniętymi są bardziej podatne na pękanie podczas zanurzania w roztworze lub wodzie.
Jednak najważniejszą konkluzją był wybór materiału — najsolidniej wypalone okazały się próbki z niskotopliwej gliny. Zarówno lejnej jak i plastycznej. Były bardziej odporne na szok termiczny i wytrzymalsze po wystygnięciu.

Specyfika obwary nie pozwala wykorzystywać jej do produkcji przedmiotów w kontakcie z jedzeniem. Podczas prób także nie udało mi się osiągnąć całkowitej szczelności czerepu. W kontakcie z wodą ceramika nie przeciekała, ale nasiąkała.

Poniżej zdjęcia próbek, także w piecu.

obraz_2023-02-19_234936000.png
obraz_2023-02-19_234954625.png
obraz_2023-02-19_235014001.png
obraz_2023-02-19_235031176.png
obraz_2023-02-19_235051311.png
urny

3 Research produktowy


Poszukiwania w kulturze bałtów
Inspiracji zasięgnęłam z mitologii bałtyckiej. Szczególne znaczenie dla Bałtów miały bóstwa nieba i ciał niebieskich, zwłaszcza Słońca i Księżyca. Nie znano świątyń a za miejsce kultu służyły święte gaje, dąbrowy, źródła i kamienie. Powszechny był kult świętych drzew, w które miały przenikać dusze zmarłych oraz kult ognia mającego właściwości oczyszczające. Składano ofiary ze zwierząt i płodów rolnych. Obchodzono święta o charakterze agrarnym.
Powyższe idealnie koresponduje z naturalnością obwary i elementami tworzącymi ją (ogień, woda, świeże powietrze, ziemia i jej plony). Z książki „Opis krajów” pod red. Jerzego Strzelczyka wiadomo też, że przed chrystianizacją Bałtowie spalali zmarłych.

 

Urny
Obwara tworzy wzory niepowtarzalne i w ograniczonym stopniu kontrolowane, 
co uważam za cechę wartą wykorzystania. Urny dają tę możliwość — każda jest przeznaczona indywidualnej jednostce i powinna być wyjątkowa. Pokrycie ceramiki unikalną teksturą nadaje jej właśnie takiej wyjątkowości. Chciałam stworzyć urny wyjątkowe, ale uniwersalne. Nie zawierające żadnych
symboli religijnych. Takie, które będą alternatywą dla większości modeli z oferty rynkowej — chrześcijańskich, przypominających chiński wazon, błyszczących, z uchwytami.
Równolegle rozważałam projekt urn na prochy ludzkie i oddzielny projekt urn na prochy zwierzęce.


Wymagania technologiczne
Żeby poznać szczegóły produkcji i cechy techniczne urn zadzwoniłam do paru miejsc, które je dystrybuują. W przypadku urn ludzkich pojemność naczynia nie powinna być mniejsza niż 3 L dla osoby dorosłej i ok. 1 L dla dzieci. Jednak coraz częściej spotykane są urny o pojemnościach sięgających 5 L dla dorosłych i 2L dla dzieci. Materiał, z którego wykonana jest urna nie musi być wodoszczelny ani odporny na wysokie lub niskie temperatury. Idealne dopasowanie lub szczelność wieczka nie są wymagane — otwór jest na końcu zaklejany.

Przegląd rynku — urny ludzkie
Powiedzieć, że oferta rynku jest uboga byłoby niedomówieniem. Chociaż dostępnych modeli jest wiele i z różnych materiałów. Od drewna, przez metal, aluminium, kamień, mosiądz, ceramikę, plastik, żywice, po zamsz. Przeważają formy obrotowe w kształcie waz, z uchwytami, z krzyżami, z kwiatami, z postaciami religijnymi.
Poniżej wybrane wzory wraz z nazwami sklepów i parametrami

wymagania tech
przeglad rynku urny ludzkie

E-urny
/ aluminium / 3,2 L

ObudowyGrobu
/ plastik / 3,5 L

Bea Stone
/ drewno i mosiądz / 4,1 L

Dom Pogrzebowy Szadkowski
/ ceramika / 5 L

Przegląd rynku - urny zwierzęce
Przy okazji rozmowy z założycielem krematorium Pamiętaj o Mnie dowiedziałam się o rosnącym zapotrzebowaniu na urny dla zwierząt. Wcześniej za sprawą reportażu „Tu spoczywa Kajtek” zdałam sobie sprawę jak przykry problem może stanowić pożegnanie pupila dla ludzi bez własnego ogródka.
Jest dostrzegalna różnica między rynkiem urn dla zwierząt a rynkiem urn dla ludzi. Krematoria zwierzęce chętnie dystrybuują wyroby rzemieślników czy artystów. Więcej jest rozwiązań ekologicznych i można znaleźć produkty o bardzo prostych wzorach. Panuje jednak nadmiar zwierzęcych łapek i urn przyjmujących kształt zwierzaka.

Pamiętaj o Mnie
/ gres / 0,5 L

Animal Park
/ materiał biodegradowalny / 3 L

Animal Park
/ powlekany mosiądz / 0,5 - 1,5 L

Esthima
/ metal / 2 L

kremacja

4 Zwierzęta


Utylizacja
Polskie prawo zabrania zakopywania zwłok zwierzęcych na terenie własnej posiadłości lub w lesie, ponieważ może to stanowić zagrożenie biologiczne. Właściciel jest natomiast zobowiązany zostawić zwierzę w krematorium, u weterynarza lub innym miejscu transportującym ciała do zakładu utylizującego. Po śmierci w świetle prawa zwierzęta towarzyszące stają się „odpadem”.
Utylizacja to przerób padliny i innych produktów ubocznych przemysłu mięsnego i rybnego. Przerób na mączki pastewne, tłuszcze techniczne, kleje, żelatynę itp. Z technologicznego punktu widzenia — Ciała zwierząt domowych wraz z innymi odpadami (np. resztki z rzeźni lub dzika padlina) są rozgotowywane pod ciśnieniem, wysuszane na miazgę, po czym wydzielany jest z nich tłuszcz.
 

Utylizacja to wyjątkowo traumatyczny dla kochających właścicieli sposób na pożegnanie przyjaciela. Pozbawiający godności istotę, która kiedyś żyła obok nas. 

 

Kremacja
Legalną alternatywą na pożegnanie zmarłego pupila jest kremacja. Pracownicy krematorium i cmentarza mają cały czas kontakt z właścicielem, co jest dużym wsparciem psychicznym. Rodzina ma czas i miejsce na pożegnanie się ze zwierzakiem. Wedle życzenia można być obecnym osobiście przy spalaniu lub zamówić nagranie. Możliwości są różne w zależności od oferty krematorium. Kremacja jest indywidualna. Spalanie ciała trwa 2-4 h, po czym prochy wyciągane są z pieca i umieszczane w urnie. Urnę z prochami zwierzaka można zakopać na cmentarzu dla zwierząt — grzebowisku. W przeciwieństwie do prochów ludzi można je też zatrzymać w domu lub zakopać w ogródku.

Historia kremacji zwierząt
Najstarsze znaleziska pochówków zwierzęcych pochodzą z lat 3100–2600 p.n.e. Wszystkie należą do kultury amfor kulistych z obszarów dzisiejszej Europy Wschodniej oraz Rosji. Na początku Zwierzęta złożone w grobie ludzkim traktowane były za część
wyposażenia zmarłego – jako ulubione zwierzę lub pożywienie dla zmarłego. Mogły one wskazywać na wysoką rangę społeczną pochowanej osoby lub pełnić funkcję ofiary.
Pierwszy nowożytny cmentarz i krematorium dla zwierząt zostały założone w Stanach Zjednoczonych w 1896 r. ‘Hartsdale Pet Cemetary and Crematorium’ powstało z braku legalnego miejsca pochówku pupili i potrzeby emocjonalnej ich opiekunów.
Nie znalazłam żadnych historycznych źródeł dotyczących urn/popielic dedykowanych wyłącznie zwierzętom.

Zachowania zwierząt przy śmierci
Częstym
zachowaniem zwierząt po utracie opiekuna lub członka stada jest czuwanie przy ciele lub w miejscu śmierci. Wilki nawet przez wiele tygodni pielgrzymują do miejsca, w którym odszedł członek ich watahy. Co ciekawe, odwiedzają je także w sytuacji, gdy ciała już nie ma. Podobnie zachowują się niektóre psy, odwiedzając groby lub miejsce, w którym stracili swojego opiekuna.

historia kremacji zwierzat
zachowania zwierzat

5 Ludzie


Proces kremacji
Kremacja ciała ludzkiego trwa ok. 2 h. Ciało razem z trumną (drewnianą lub tekturową) umieszczane jest w piecu o temperaturze 900 °C. Ogień pojawia się dopiero przez samozapłon
. Prochy to nie zupełnie popiół, tylko niedopalone, zmielone szczątki zwłok.
Spopielone szczątki zbierane są z dna pieca, mielone na proch i wsypywane do plastikowego woreczka. Wraz z danymi zmarłego zamykane są w urnie, której wieko zostaje zaklejone.

W Polsce prochy zmarłych można pochować przez złożenie w grobach ziemnych, murowanych, kolumbariach lub katakumbach. Możliwe jest zatopienie zwłok w morzu, jeśli zgon nastąpił na statku. Prochów, pod groźbą grzywny nie można rozsypywać w miejscach publicznych, zakopywać w ogrodzie, ani trzymać w domu.

Historia urn
Ciałopalenie jest znane ludzkości od ok. 17 tysięcy lat. Każdy okres historyczny i obszar geograficzny miał własną idę urny, chociaż poza nielicznymi wyjątkami (patrz zdjęcia 3 i 4 ) przyjmowały formę wazy z uchwytami.
Ciekawym zjawiskiem na terenie Polski były popielnice twarzowe kultury pomorskiej z VI-IV w. p.n.e. Urny zwierały syntezę ludzkiej twarzy, symbolizującej zmarłego. Brzuśce popielnic twarzowych pokrywano scenam
i narracyjnymi odnoszącymi się np. do polowań czy transportu. Dodatkowo na popielnice nakładano biżuterię. Najczęściej były to kolczyki i naszyjniki — być może należące do zmarłego. Wygląda na to, że już w starożytności starano się zindywidualizować urnę.

historia urn
obraz_2023-02-20_011223726.png
obraz_2023-02-20_011243185.png
obraz_2023-02-20_011302127.png
obraz_2023-02-20_011348089.png
obraz_2023-02-20_011321333.png

1 - Antyczny Rzym, I w.
2 - Anglia, XIX w. 3 - Kultura urn domowych, Niemcy, VII w. p.n.e.
4 - Popielnice twarzowe, Polska, VI-IV w. p.n.e.
5 - Popielnice kultury łóżyckiej, Polska , XIII w. p.n.e.

Kremacja a religia
Kremacja była powszechna w większości religii pierwotnych. W przedchrześcijańskiej kulturze Słowian zmarłych palono na stosie. Prochy umieszczano w glinianych naczyniach (tzw. popielnicach) i zakopywano w grobach. Ciałopalenie jest praktykowane także dzisiaj m.in. przez Buddyzm, Hinduizm i niekiedy Chrześcijaństwo (poza odłamem protestanckim). Jest natomiast kategorycznie odrzucana przez Islam, ortodoksyjny Judaizm i konserwatywnych katolików. Dziś kremacja jest najbardziej rozpowszechnioną formą pochówku w Japonii, stanowi 99,97%. W Europie najpopularniejsza jest w Szwajcarii – 87,45%. W Polsce to ok. 20%.

6 Proces projektowy
Poniżej dokumentacja szkiców 2d, 3d - wykonanych w Rhinoceros, rendery - wykonane w KeyShocie i Photoshopie, rysunki techniczne oraz idea zaprojektowanego wzoru.

Urny zwierzęce - szkice

obraz_2023-02-20_012432690.png
obraz_2023-02-20_012500425.png
obraz_2023-02-20_012540181.png
obraz_2023-02-20_012558708.png
obraz_2023-02-20_012614535.png

Rozważane warianty pozycji

obraz_2023-02-20_012635281.png
obraz_2023-02-20_012648200.png

Rozważane wersje kolorystyczne

urny zwierece idea

Urny zwierzęce - idea
Formą swojej urny chciałam przełamać historyczny schemat, w którym ciała i prochy zwierząt były tylko dodatkiem służącym chowanemu człowiekowi. Moim celem było stworzenie formy zadedykowanej wyłącznie zwierzętom. Formy, która nie czerpie z dzieł kultury człowieka i nie kojarzy się z ludzkim przedmiotem ceremonialnym (religijnym). Kształtem urny starałam się nawiązać
do zwierzęcego trwania po utracie członka stada lub opiekuna. Stąd kamienny charakter przedmiotu.

Rendery finalnej wersji urn dla zwierząt. Kolejno urny 0.6 L i 1.3 L

Urny zwierzęce - szkice

Szkice 3d - poszukiwanie kształtu

Rozważane wersje kolorystyczne

Eksperyment inspirowany rzeźbami Andrzeja Pawłowskiego "formy naturalnie ukształtowane". Obserwacja pomogła mi podjąć decyzje dotyczącą kształtu górnej powierzchni. Efekty poniżej.

A - krawędź styczna. B - krawędź ostra.
1 - zestaw przed zmianą. 2 - zestaw z wgłębieniem obróconym o 180 stopni.

Urny ludzkie - Idea
Moim celem był zestaw, który zrywa z powszechnie przyjętymi archetypem urn — kształt obrotowy, cylindryczny lub przypominający wazon. Naczynia toczone przez wieki służyły ludziom na co dzień — później przyjęły się także jako popielice i urosły do rangi sacrum. Kształt urny powinien być w pewnym sensie „niechwytalny”, żeby przypominać o przeznaczeniu przedmiotu — służy do spoczynku, nie do podnoszenia. Urnę bez uchwytów też da się złożyć w grobie. Jest to jednak przedmiot ceremonialny, dlatego powinien mieć zauważalne rozmiary, wykraczające poza skalę dłoni. Funkcją wgłębień na górnej powierzchni jest indywidualizacja. Ich krzywizna jest przemyślana i zaprojektowana, ale jako wytwór pracy ręcznej, każda jest nieco inna. Wgłębienia mogą służyć również jako miejsce składania drobnych pamiątek po zmarłym — biżuterii lub fotografii.

Rendery finalnej wersji urn dla ludzi. Kolejno urny 2 L i 3.5 L

7 Produkcja
Cały proces produkcyjny zarówno próbek jak i urn, wraz z pierwszym wypałem wykonałam w przestrzeni pracowni ceramicznej Olgi Milczyńskiej - oraz pod jej doświadczonym okiem.

Zestaw urn dla ludzi
W pierwszej kolejności wykonałam modele styrodu
rowe, które pomogły mi ocenić proporcje i kształt urn. Dzięki temu określiłam m.in. optymalny litraż zestawu. Następnie przeszłam do ręcznej produkcji modeli gipsowych techniką odejmowania materiału. Posiłkowałam się przy tym krzywymi przekrojów, które wycięłam w tekturze. Kolejne etapy tworzenia formy gipsowej na zdjęciach po prawo.
Forma gipsowa nie służyła mi jako odlewnicza forma zamknięta, ponieważ górna część urny najprawdopodobniej zapadła by się podczas schnięcia. Dlatego forma posłużyła mi do odciskania w niej rozwałkowanej gliny - górnej i dolnej części urny oddzielnie. Przetestowałam także odlewanie każdej z części osobno. Kiedy glina zdębiała, ale nie wypchnęła w stu procentach, kleiłam je ze sobą. Starałam się przy tym nie zgubić geometrii i zwracałam uwagę na krzywiznę krawędzi. Niektóre prace mimo to wymagały dodatkowego wykończenia po wyschnięciu - nieregularności wyrównywałam za pomocą cykliny i drobnoziarnistego papieru ściernego.
Obie masy - lejna i plastyczna były niskotopliwe i zawierały dużo kaolinu, który odpowiada za jasny kolor po wypale.

1 - rzeźbienie modelu gipsowego.
2 - gotowy, wyszlifowany model.
3 - budowanie „pudełka” na
odlew gipsowy. W środku model gipsowy pokryty szelakiem i wazeliną.
4 - odlana forma gipsowa

Zestaw ceramiczny po pierwszym wypale - biskwit. Powyżej egzemplarze wyciskane w formie i szlifowane na sucho przed wypałem Dwa z dziesięciu, które wypaliłam.

Zestaw urn dla zwierząt
W przypadku urn zwierzęcych wykonanie modelu odlewniczego zleciłam stolarzowi . Wytoczone w płytach MDF kształty miały pewne ubytki, które zostały uzupełnione szpachlą.
Zanim odlałam formę gipsową, modele pokryłam lakierem izolującym oraz
wazeliną. Podczas odlewania jeden z modeli utknął w formie gipsowej, więc zdecydowałam się ją przepiłować, po czym na stałe związać gumą. Formy dwudzielne miały służyć mi jako zamknięte formy odlewnicze - z wlewem w dnie urny. Niestety okazało się, że masa lejna w zamkniętej formie schnie bardzo długo, nawet na słońcu to ok. 3 dni. Dlatego i w tym przypadku zastosowałam metodę oddzielnego odlewania części urny i klejenia ich. Wykończenie sklejenia było szczególnie ważne dla zachowania płynności
kształtu.
Zarówno urny zwierzęce jak i urny ludzkie wykonałam w wielu egzemplarzach, na wypadek pękania podczas drugiego wypału. Do wszystkich prac wykorzystałam jasną glinę niskotopliwą - lejną i plastyczną. Zatyczki zostały wytoczone z drewna merbau.

Zestaw modeli odlewniczych wytoczonych z MDFu

Biskwit urn zwierzęcych wykończonych cykliną przed wypałem.

Bibliografia


1 Wprowadzenie
http://www.esparama.lt/es_parama_pletra/failai/ESFproduktai/2011_Vilniaus _keramika.pdf
http://memorialiemuzeji.lv/wp-content/uploads/2013/05/ilona_shausha_referats.pdf
https://ru.wikipedia.org/wiki/Обварная_керамика
https://www.marciaselsorstudio.com/obvara
https://pl.wikipedia.org/wiki/Terra_sigillata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaolin

2 Pierwsze kroki
https://janejermynceramics.com/obvara-firing-technique
https://www.youtube.com/watch?v=QzqWebeDJAk
https://ceramicartsnetwork.org/ceramic-recipes/reference/kiln-firing-chart/#
https://www.dezeen.com/2013/09/18/sinkhole-vessels-by-liliana-ovalle-at-grandmateria-iii/
https://www.ekaterinasemenova.com/careformilk
https://www.ateliernl.com/projects/polderwall

3 Research produktowy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_bałtyjska
Red. Jerzego Strzelczyka „Opis krajów” - Wydawnictwo ABOS
Marcin Wicha „Jak przestałem kochać design” - Wydawnictwo Karakter
https://animalpark.pl/urny-i-pamiatki/katalog-urn/urny-ceramiczne/model-urny-hu-213/
https://animalpark.pl/urny-i-pamiatki/katalog-urn/urny-biodegradowalne-szacunek-dla-natury/model-urny-bu-302/
https://esthima.pl/produkt/alea-czarna-2/
https://pamietajomnie.pl/produkt/urna-gresowa-miao-9x9x21-05l/
https://archiwum.allegro.pl/oferta/urna-na-prochy-pogrzebowa-urny-rekodzielo-kremacja-i7541259749.html
https://beastone.pl/urna-ukojenie-stal/
https://sprzedajemy.pl/urna-do-pogrzebu-urny-pogrzebowe-urna-na-prochy-urny-poznan-2-a1d299-nr46867477
https://www.dpsz.pl/asortyment/urny/drewniane/77-urna-dn-kb-7
https://nurn.co/pl/kami/
https://marcinrusak.com/perishable-vase-ii/
https://www.capsulamundi.it/en/project/
https://www.dezeen.com/2018/08/19/maria-tyakina-cremation-urn-dome-design/


4 Zwierzeta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Utylizacja
Piotr Barejka „Tu spoczywa Kajtek” dla nieregularnika reporterskiego Non/fiction
https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/umiera-pies-czyli-prowadzi-sie-krematorium-dla-zwierzat-95922
https://psilos.org/pamietaj-o-mnieprofesjonalna-firma-zajmujaca-sie-kremacja-zwierzat/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_amfor_kulistych
Barbara Kołodziej „Pochówki zwierzęce w neolicie na terenie ziem Polski”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_dla_zwierząt_w_Hartsdale
https://www.wwf.pl/aktualnosci/zwierzeta-tez-odwiedzaja-groby-swoich-bliskich

5 Ludzie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kremacja
https://www.youtube.com/watch?v=0eJWPUGN2_U
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Urny_twarzowe_z_Pomorza
http://archeopasja.pl/2018/09/18/weekend-w-gdansku-urny-twarzowe-kultura-archeologia/
https://bialczynski.pl/2019/06/06/old-european-culture-northern-etruscans-polnocni-etruskowie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krąg_kultur_pól_popielnicowych
https://en.wikipedia.org/wiki/Urn6 Proces projektowy
https://zasoby.msl.org.pl/arts/view/6579?&arts_martist=2
https://artmuseum.pl/pl/archiwum/archiwum-eustachego-kossakowskiego/16/7526

bottom of page